Kışlık Börülce Hazırlama

: : | Kışlık Börülce Hazırlama için yorumlar kapalı | On : Kasım 24, 2020 | Kategori : PRATİK BİLGİLER

kışlık börülce

KIŞLIK BÖRÜLCE HAZIRLAMA

Merhabalar ben Umut şef, bugün sizlere Kışlık Börülce hazırlamayı anlatacağım.

kışlık börülce

KIŞLIK BÖRÜLCE MALZEMELERİ

Kışlık börülce hazırlamak istiyorsanız birkaç malzeme hazırlamanız gerekmekte.

Bunlar yaklaşık olarak şöyle olmalı.

2 kilogram kadar börülce.

5 adet domates

Yarım çay bardağı kadar zeytinyağı.

KIŞLIK BÖRÜLCE HAZIRLANIŞI

Öncelikle börülceleri fasulye ayıkları gibi ayıklayın. Tabi börülce daha ince bir yapıya sahip olduğu için bozulmalar gerçekleşebilir. Bu yüzden daha dikkatli şekilde ayıklamak gerekecektir. Ama inanın lezzetine değecektir.

Sonra börülceleri güzelce yıkayın ve bir süzgeç yardımı ile güzelce süzün.

Dilerseniz domateslerinizin kabuklarını ayıklayabilirsiniz ki bizim önerimiz ayıklamanızda. Ardından domateslerinizi menemen içerisine doğrar gibi çok küçük şekilde doğrayın.

Daha sonra tüm domateslerin ve börülcelerin taşmadan sığabileceği bir tencereyi ocağınızın üzerine koyun. Ardından sıvı yağınızı tencerenizin içerisine ekleyin.

Sonrasında tüm malzemelerinizi eklemeden önce ocağın altını açıp yağınızın biraz kızmasını sağlayın.

Daha sonra domateslerinizi ve börülcelerinizi tencerenizin içerisine ekleyin ve güzelce karıştırın. Bu sırada ocağınızın altı orta  derece ateşte olmalı.

Yaklaşık 10 dakika kadar börülce ve domateslerinizi güzelce kavurun. Tencerenin kapağını açık da bırakabilirsiniz, yemeğimiz zaten konservelik bir yemek olacağı için çok da bir önem taşımıyor kapağı kapatmak.

Son olarak bir buzdolabı poşetinin veya bir kavanozun içerisine yemeğimizi stokluyoruz. Poşetin de kavanozun da ağzının sıkıca kapalı olduğundan emin olun. Kimi yerlerde gazoz ve soda şişelerine konsa da pek fazla önermiyoruz. Daha sıkı ve ağzı daha kapalı bir saklama aracı seçmek her zaman daha iyidir.

Artık kışlık börülce hazır. Afiyetle yiyebilirsiniz. Kışlık börülce ile ilgili daha fazla bilgi almak istiyorsanız alt kısımda bulunan yazılarımıza göz atabilirsiniz.

NEDEN Kışlık Börülce YEMEĞİNE TUZ EKLENMEDİ?

Yemeğimize tuz eklemedik. Çünkü zamanla içerisindeki tuz daha farklı bir tat haline gelebilir. Olur da yemeğiniz daha uzun süre saklamaya tabi tutulursa ufak tat bozulmaları gerçekleşebilir. Bunun için yemeğinizi kavanozdan çıkardıktan sonra tekrar ısıtırken isteğinize göre tuz ekleyebilirsiniz.

NEDEN Kışlık Börülce ?

Kışlık börülce hazırlamak aslında sadece işi daha kolay hale getirmekten ibaret. Zaten kış aylarına yakın zamanda yetişen börülcenin kış için hazırlamakta pek bir esprisi yoktur. Ama eğer daha kolay ve hazır şekilde yemek istiyorsanız bir yemeği konserve yapar gibi hazırlayıp kolay şekilde çıkarıp yiyebilirsiniz.

Börülce için daha fazla bilgi almak için buraya tıklayın.

Kışlık Börülce

 

Bize dilerseniz sorularınızı veya geri bildirimlerinizi ”Bize Ulaşın” kısmından yapabilirsiniz.

Diğer pratik bilgiler ve yazılarımız için buraya tıklayın.

Yemek tariflerimiz için buraya tıklayın.

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edip bize destek olabilirsiniz…

Facebook, Youtube, Instagram

Ayrıca Gitar Akorlarının Bulunduğu Sitemize de Göz Atabilirsiniz:

Madrigal – Seni Dert Etmeler Akor

Share This Post!