Düdüklü Tencere Nasıl Kullanılır Püf Noktaları

: : | Düdüklü Tencere Nasıl Kullanılır Püf Noktaları için yorumlar kapalı | On : Kasım 18, 2020 | Kategori : PRATİK BİLGİLER

düdüklü tencere

düdüklü tencere

Merhabalar ben Umut şef, bugün sizlere düdüklü tencere nasıl kullanılır, püf noktaları nelerdir anlatacağım.

Bildiğimiz üzere düdüklü tencere çalışırken buharın ve basıncın etkisi ile birçok korkutucu ses çıkarır ve ister istemez patlama korkusu ile bizleri şüpheye ve korkuya düşürür.

Ama korkmanıza gerek yok. Basit Yemek Tarifi şefi olarak sizlere düdüklü tencereyi korkmanıza gerek duymadan kullanmayı ve enfes yemekler pişirmenizi sağlayacağız.

Öncelikle düdüklü kullanmak için düdüklünün çalışma prensibini ve yemeği neye göre pişirdiğini bilmeniz gerek…

DÜDÜKLÜ TENCERE NASIL ÇALIŞIR?

Düdüklü tencere tamamen basınç üzerine çalışan bir mekanizma (makine). Daha detaylı bir bilgi almak istiyorsanız lütfen bu adrese [ Düdüklü tencere ] tıklayıp bilgi akışını sağlayın.

DÜDÜKLÜ TENCERENİN KULLANIMI

Düdüklü tencere kullanımında İlk adım:

Öncelikle düdüklü tenceremizin düzgün çalışır bir halde olması gerekmekte. Bunun için ilk olarak güzel ve kolay kullanımlı bir düdüklü tencere seçin.

İkinci adım:

Düdüklü tencerenizi ocağınıza koyun (otomatik çalışma prensibine sahip bir düdüklü olduğunu varsayarak)

Yapacağınız yemeğe göre içeriğini doldurun ve düdüklü tencerenizi ateşin üzerine kapağını kapatıp bırakın.

Ocağınızın orta halde açık olmasına dikkat edin.

İlk 40 ila 60 saniye boyunca kapağının üstünde duran düdüğünün açık yani dik pozisyonda olmasına dikkat edin.

Ve hava akışının 1 dakika boyunca devam etmesini sağlayın. Ardından düdüğünü kapatın ve kısık ateşte yemeğinizi pişirmeye devam edin.

Yemeğiniz pişme süresine geldiğinde ocağın altını kapatın ve ne olursa olsun düdüklü tencerenin ocakta kalmasına özen gösterin. Aksi taktirde hemen kapağı açarsanız veya ocaktan alırsanız tehlikeli durumlar ortaya çıkabilir. Çünkü halen daha içerisinde basınç ve kaynama devam etmekte.

Daha sonra buharın iyice dağılmasını bekleyin ve buhar dağıldıktan sonra tencerenin düdüğünü tekrar açık hale yani dik konumuna getirin ve havanın tamamen çıkmasını bekleyin.

Ancak havanın tamamen çıktığına emin olmak için kapağının soğumasına dikkat edin. Aksi taktirde kapak hemen açılmayacağı için size tehlikeli durumlar yaşatabilir. Kapağı iyice soğuduktan sonra yavaş yavaş açabilirsiniz.

NEDEN DÜDÜKLÜ TENCERE KULLANIYORUZ?

Düdüklü tencere içerisinde basınç oluşturan ve bu sayede suyun kaynamasına ve içerisindeki havanın iyice ısınmasına olanak sağlayan basit bir makinedir. Düdükle tencere içerisinde belli bir süre boyunca hava akışı olmaması nedeni ile yiyecekler içerisindeki vitamin ve besin değerlerinin tam olarak korunmasına olanak sağlar. Ayrıca içerisinde duran yiyeceklerin aromalarının yani tatlarının da korunmasını sağlar.

DÜDÜKLÜ TENCERE KULLANMAMIZIN BİR DİĞER SEBEBİ

Diğer sebep olarak düdüklü tencere basınç mantığı ile çalışmasından ötürü yiyecekleri hem daha sağlıklı hem de daha hızlı olarak pişirmeyi sağlar.

Örnek olarak normal bir tencerede 1 saat içerisinde pişen bir yemek, düdüklü tencerede size 40 dakikada pişme olanağı sağlayacaktır. Bu sayede yemeklerinizi daha lezzetli, daha sağlıklı ve daha hızlı bir şekilde yapmış olacaksınız.

DÜDÜKLÜ TENCEREDEN SU TAŞMAYA BAŞLARSA İSE?

Eğer düdüklü tencereniz yemeğin pişme anında taşmaya ve içerisinde bulunan sıvıyı dışarı atmaya başlıyor ise korkmadan hemen ocağınızın altını kapatın ve düdüğünü açık konuma yani dik hale getirin.

DÜDÜKLÜ TENCEREDE SU NEDEN TAŞAR?

Düdüklü tencere birçok sebepten taşabilir.

Bunlardan bir tanesi ise, düdüklü tencerenin düdük kısmının iyice temizlenmemesi ve içerisinde belirsiz maddelerin bulunması. Bunun sebep olmaması için mutlaka yemek yapmadan önce düdüklü tencerenizin düdük tarafını iyice temizleyin ve mümkünse kontrol edin.

Bir diğer sebep olarak, düdüklü tencerenizi ağzına kadar doldurmayın. Eğer düdüklü tencerenizi ağzına kadar doldurursanız içerisinde bir boşluk olmayacağı veya çok az boşluk kalacağı için, içerisinde hava boşluğu olmadığından ötürü içerisinde duran sıvıyı dışarı atmaya veya patlamaya sebep olacaktır ki patlama bu sebepte çok daha az görülür.

Bir diğer sebep olarak ise, düdüklü tencerenizi kapattınız ocağınızı açtınız ve pişirme işlemine başladınız. Ama ocağı kısık ateşe almak yerine orta ateşte veya yüksek ateşte bıraktınız. Bu size pişeceği süreden çok daha hızlı bir tepkime süresi yaratacağı için ya yemekleriniz yeteri kadar pişmeyecektir ya da düdüklü tencereniz taşma veya patlama evresine gelecektir.

Düdüklü tencere kullanımı ile ilgili daha fazla ve daha canlı bilgi almak için lütfen ”Bize Ulaşın” kısmından bize e-posta yöntemi ile ulaşın.

Diğer pratik bilgiler ve yazılarımız için buraya tıklayın.

Yemek tariflerimiz için buraya tıklayın.

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edip bize destek olabilirsiniz…

Facebook, Youtube, Instagram

 

 

 

Share This Post!